Call Us: +38269273646

Neden Karadağ’a yatırım yapmalı?

  • 11 months ago
  • 0

Karadağ, son on yılda, sahil şeridinde büyüleyici plajları ve gece hayatı, kuzeyde ise kayak deneyimleri ve kış tatili arayan birçok tatilcinin gözdesi oldu. Özellikle Sırbistan, Rusya ve Ukrayna’dan turist çeken bu küçük ülke, son dönemde Türkiye, Bosna, Almanya, Macaristan ve hatta ABD ve Afrika’dan gelen turistlerin de ilgi odağında. Turizm patlaması ülkedeki emlak piyasasını da hızlı bir şekilde etkilemiş ve Karadağ’ın dünyanın dört bir yanından yatırımcılar için her geçen gün çok daha cazip hale gelmesine olanak sağlamıştır. Karadağ’a yatırım yapmanın başlıca nedenleri şunlardır:

1.Gelişen turizm pazarı bunun ana nedeni haline geldi. Karadağ’ı 2019 yılında 2.645.217 kişi ziyaret etti. 2020 yılında tüm dünyada turizmi olumsuz etkileyen Covid-19 salgınında yaşanan durgunluğa rağmen ülke bu durumdan çok hızlı bir şekilde toparlandı. Karadağ İstatistik Ofisi’nin (MONSTAT) verilerine göre 2021 yılında toplam 1.670.879 turist gelirken, 2022 yılında Karadağ’a 2.183.975 turist geldi. 2023 sezonu yeni başlasa da daha yüksek bir oran bekleniyor. Bu yıl sezon boyunca en fazla turist sayısının kış ayları olarak değerlendirilmesi, Karadağ’a gelen ziyaretçi sayısının önceki yılların aynı ayına göre iki katına çıktığını gösteriyor. (Daha fazla ayrıntı için https://www.monstat.org/eng/page.php?id=1620&pageid=44 adresini kontrol edebilirsiniz). Hal böyleyken Sırbistan, Bosna, Rusya, Ukrayna, Almanya ve Türkiye’den yatırımcılar daire satın alıp Airbnb, Booking vb. aracılığıyla kiralamak için ülkeye akın ediyor.

2. Karadağ’da gayrimenkul satın alma prosedürleri yerli halk için olduğu gibi yabancılar için de aynıdır. Oldukça basit. Bir mülk arıyorsunuz ve satın almaya karar verdiğinizde sizin veya acentenizin noterden randevu alması yeterli ve mülkünüzü pasaportunuzla satın alabilirsiniz. Yabancıların mülk satın alırken ekstra bir işlem yapmaları söz konusu değildir. Ödemenizi tamamladığınız anda o mülk sizin olur. Bu kadar!

3. Gayrimenkullere olan bu yüksek talep nedeniyle gayrimenkullerin değerleri önemli ölçüde artmaktadır. Şu anda satın aldığınız herhangi bir mülkün fiyatının birkaç ay içinde hızla artacağı garantidir. Ayrıca kira getirileri de oldukça yüksektir. Yatırımınızın geri dönüşü büyük ihtimalle 10-15 yıl arasında olacaktır.

4. En iyi kısım da şu şekilde! Karadağ vergiler açısından birçok yatırımcıya uygun bir ülke. Gelir ve kurumlar vergisi %9’dur. Pek çok Avrupalı ve Türk için bu gerçekten çekici.

5. Karadağ’ın iklimi de bu ana nedenlerin başında elbette! Sıcak bir iklime sahip olup nefes kesen Adriyatik plajlarında güneşli günlerin tadını çıkarmak mümkün.

Sonuç olarak, iyi ve karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız Karadağ’a yatırım yapmanın ŞİMDİ TAM ZAMANI!

 

Join The Discussion

Compare listings

Compare